Profilaktyka chorób nowotworowych układu moczowo-płciowego
W ostatnich latach zanotowano nagły wzrost zachorowań na nowotwory układu moczowo-płciowego. Pomimo postępu medycyny nadal wzrasta ilość zgonów z powodu tych chorób. Cierpienia i bóle pochodzące z układu moczowo-płciowego są najbardziej dotkliwe ze względu na to, że obejmują intymne i bardzo wrażliwe bólowo okolice ciała. Dlatego niezwykle ważne jest stosowanie profilaktyki tych chorób. Działania profilaktyczne polegają na systematycznych okresowych badaniach moczu oraz krwi i okresowej kontroli u specjalisty urologa. W przypadku wykrycia choroby układu moczowo-płciowego konieczne jest wczesne rozpoczęcie właściwej terapii. Opóźnienie diagnozy i leczenia może prowadzić do nieodwracalnego rozwoju choroby i bardzo przykrych następstw.
Co obejmują badania profilaktyczne układu moczowo-płciowego.
Co obejmują badania profilaktyczne układu moczowo-płciowego:
- Badania ogólne moczu co pół roku w każdym wieku.
- Badanie markerów nowotworowych prostaty PSA i fPSA od 40 roku życia co pół roku
- Ocena poziomu testosteronu u mężczyzn po 40 roku życia co rok
- Badanie urologiczne mężczyzn przez odbyt od 45 roku życia co rok
- Badanie USF układu moczowo-płciowego co rok
- Badanie wymazów kanału szyjki macicy u kobiet w kierunku wirusów HPV, chlamydii, ureaplazmy, mykoplazmy oraz innych bakterii raz w roku.
- Okresowe samobadanie jąder
- Badanie przepływu cewkowego uroflowmetria zalegania moczu w pęcherzu u pacjentów z utrudnionym odpływem moczu
- Obserwacja zewnętrznych narządów płciowych
- Niezwłoczna wizyta u urologa w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości lub zaburzeń czynnościowych układu moczowo ? płciowego