Leczenie Przerostu Prostaty Laserem Zielonym
Leczenie przerostu prostaty.
Małoinwazyjne leczenie przerostu prostaty laserem zielonym.
Fotoselektywne odparowanie gruczolaka prostaty laserem zielonym KTP (potassium-titanyl-phosphate)
Przerost prostaty (gruczołu krokowego, stercza) jest u mężczyzn jedną z najczęstszych przyczyn narastających trudności w oddawaniu moczu. Choroba dotyczy około 70 % mężczyzn po 60 roku życia. Wraz z wiekiem wewnątrz prostaty znajdującej się pod pęcherzem moczowym pojawia się nowa tkanka – gruczolak. Jest to łagodny guz powodujący powiększenie całej prostaty. Powiększenie prostaty prowadzi do zaciśnięcia szczeliny (cewki sterczowej) przez którą między płatami prostaty przepływa mocz z pęcherza.
Pierwsze objawy zaburzeń oddawania moczu u mężczyzny mogą spowodowane chorobami gruczołu krokowego – prostaty (stercza) np. łagodnym przerostem , zapaleniem lub rakiem.
Przy łagodnym przeroście prostaty pojawiają się objawy częstszego oddawania moczu np. w nocy, potem także w dzień. Stopniowo narastają trudności w oddawaniu moczu, ostatecznie prowadzące do całkowitego zatrzymania moczu. W pierwszej fazie choroby leczenie tabletkami może przynieść poprawę jednak nie zapobiega stopniowemu dalszemu powiększaniu się gruczolaka wewnątrz prostaty i narastania przeszkody podpęcherzowej. Wcześniej czy później chory może wymagać leczenia operacyjnego.. Obecnie najbardziej bezpiecznym zabiegowym sposobem usunięcia tej przeszkody w oddawaniu moczu jest laserowe odparowanie tkanki gruczolaka prostaty (photoselective vaprization prostatectomy – PVP) pozwalające na szybkie uzyskanie prawidłowej szerokości cewki sterczowej i tym samym usunięcie przyczyny choroby.
Światło lasera zielonego pochłaniane jest przez oxyhemoglobinę krwinek czerwonych (fotoaselektywnie) a towarzyszący efekt termiczny wywołuje natychmiastowe zamykanie naczyń krwionośnych i odparowanie tkanki prostaty. Dzięki temu zabieg odbywa się bez utraty krwi co umożliwia przeprowadzenie zabiegu bezkrwawo, precyzyjnie i bez powikłań. Może być wykonywany u chorych z obniżoną krzepliwością krwi. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu i pacjent udaje się do domu w ciągu kilku lub kilkunastu godzin po zabiegu.
Dotychczas na całym świecie wykonano taką najnowocześniejszą procedurę u ponad 140 000 pacjentów. Najnowsze opublikowane wieloośrodkowe badania oceniające tą metodę leczenia w USA, Kanadzie, Anglii, Irlandii, Niemczech i wielu innych krajach wskazują, że zabiegowe leczenie przerostu prostaty laserem zielonym jest zdecydowanie najlepsze. Ryzyko powikłań w porównaniu z innymi dotychczas stosowanymi metodami zostało radykalnie zminimalizowane. Leczenie laserem zalecane jest pacjentom z średnimi oraz ciężkimi zaburzeniami z powodu przerostu prostaty. Wielkość prostaty przekraczająca 130 ml, czy obecność środkowego płata dodatkowego nie są przeciwwskazaniami do zabiegu PVP.
Jak wynika z ostatnich publikacji w piśmiennictwie światowym laserowe odparowanie prostaty jest zabiegiem pod wieloma względami przewyższającym dotychczas stosowane metody leczenia zabiegowego: elektroresekcję przezcewkową (Trans Urethral Resection of the Prostate -TURP) jak również leczenie operacyjne przez rozcięcie podbrzusza i pęcherza moczowego.
Zalety zabiegu PVP
1. Zabieg jest przez cewkowy bez cięcia chirurgicznego
2. Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie bez konieczności pobytu w szpitalu,
pacjent udaje się do domu w tym samym dniu.
3. Zazwyczaj po zabiegu pacjent nie musi mieć założonego cewnika.
4. Ograniczenie konieczności utrzymywania cewnika przez dłuższy czas po zabiegu eliminuje dyskomfort oraz niebezpieczeństwo infekcji bakteryjnej i pozwala na szybki powrót do pełnego zdrowia. W wyjątkowym przypadku gdy zachodzi konieczność jego założenia średni czas utrzymywania cewnika nie przekracza 14godzin.
5. Szybko następuje powrót prawidłowego strumienia moczu.
6. Zabieg PVP pozwala na zachowanie potencji oraz minimalizuje ryzyko wytrysku wstecznego dlatego szczególnie zalecany jest u młodszych mężczyzn aktywnych seksualnie.
7. Wykonanie małoinwazyjnego zabiegu we wcześniejszym stadium choroby pozwala uniknąć poważniejszych powikłań ze strony prostaty w późniejszym wieku.
8. Po zabiegu PVP odstawienie przyjmowanych wcześniej leków na prostatę pozwala wyeliminować ich ewentualne działania uboczne jak zmniejszenie potencji, zaburzenie erekcji lub spadek ciśnienia krwi .
9. Zabieg PVP może być wykonywany i zalecany u chorych stale przyjmujących leki przeciwkrzepliwe (np. z stentami naczyniowymi, po operacjach naczyniowych lub w chorobach zakrzepowych).
10. Ze względu na minimalną inwazyjność i wyeliminowanie ryzyka wystąpienia powikłań okołooperacyjnych , np. zespołu przewodnienia, masywnego krwawienia, spadku ciśnienia krwi , uszkodzenia zwieracza) zabieg może być wykonany u chorych obciążonych innymi chorobami.
11. Wyeliminowane jest ryzyko ewentualnych transfuzji krwi koniecznych niekiedy po innych zabiegach wywołujących krwawienie, co pozwala uniknąć możliwych zakażeń krwiopochodnych wirusem HCV lub HIV.
12. Minimalna inwazyjność zabiegu daje możliwość szybkiego powrotu do zdrowia i pełnej aktywności zawodowej.
Zapis video z przeprowadzania zabiegu: